• "Zdrowe odżywianie to podstawa '' - spotkanie z pielęgniarką

        • Dnia 5 maja 2023 r.  odbyło się spotkanie uczniów klas młodszych    „0” – III  z pielęgniarką z przychodni "DANMED'''.  Prelekcja miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz przekonanie uczniów, że stan naszego zdrowia w dużej mierze zależy od nas samych. Pani pielęgniarka przygotowała  i przeprowadziła pogadankę na temat potrzeby dbania o zdrowie swoje i innych osób. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim higieny osobistej na co dzień, wyrabiania właściwych nawyków żywieniowych przeciw otyłości, przebywanie na świeżym powietrzu ( zabawy ruchowe, jazda na rowerze, pływanie na basenie, itp.).

          W czasie prelekcji uczniowie dowiedzieli się, jak należy się odżywiać, aby być zdrowym, w jaki sposób zapobiegać infekcjom, jakie znaczenie dla naszych organizmów ma ruch i uprawianie sportu. Pielęgniarka wspomniała także o roli kręgosłupa młodego ucznia i prawidłowej postawie ciała, noszeniu tornistra nieprzeciążonego do szkoły oraz odpowiedniej postawy siedzącej na zajęciach szkolnych.

      • Konkurs interdyscyplinarny w Zarzeczu
        • Konkurs interdyscyplinarny w Zarzeczu

        • 27 kwietnia uczniowie naszej szkoły pod opieką pań Alicji Kocik i Elżbiety Kozak uczestniczyli w V  konkursie Interdyscyplinarnym Diecezjalnej Rodziny Szkół Jana Pawła II Diecezji Przemyskiej w Zarzeczu.

          Cele konkursu to integracja uczniów i nauczycieli Szkól im. Jana Pawła II Diecezji Przemyskiej, współzawodnictwo dzieci, dzielenie się wiedzą interdyscyplinarną w ramach podstawy programowej, promowanie aktywnego i zdrowego trybu życia.

          Etap I polegał na rozwiązywaniu zadań, zagadek zgodnych z podstawą programową. Zmagania sportowe obejmowały ćwiczenia i zabawy lekkoatletyczne.

          Naszą szkołę reprezentowały drużyny:

          I kategoria kl. III – Lena Mazurkiewicz, Aleksandra Raczkowska, Miłosz Śmigiel

          II kategoria kl. VII, VIII – Kuba Dmytryszyn, Jakub Hołowiecki, Kuba Duniewicz

          Uroczysty finał konkursu, któremu towarzyszyły piękne występy uczniów odbył się w Muzeum Dzieduszyckich. Uczestniczy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Gratulujemy naszym drużynom: IV i III miejsce.

          Po zakończeniu konkursu odbył się poczęstunek dla wszystkich uczestników.

          Dziękujemy Pani Agacie Raczkowskiej za dowiezienie nas własnym transportem, a organizatorom za wyjątkowo miłe i serdeczne przyjęcie.

        • Powiatowy Konkurs Piosenki Patriotycznej "Kto ty jesteś - Polak mały".

        • W piątek 28 kwietnia 2023 r. nasze wokalistki uczestniczyły  w IX Powiatowym Konkursie Piosenki Patriotycznej "Kto ty jesteś - Polak mały".

            Konkurs odbył się w  Zespole Szkolno - Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Orłach. Konkurs przebiegał w V kategoriach.  W kategorii zespół wokalny klas IV - VIII  duet  Laura Brzeżawska i Julia Hreczanik za wykonanie piosenki “Dziewczyna z granatem” otrzymał wyróżnienie. W kategorii Solista klas VII - VIII wyróżnienie zdobyła również Julia Hreczanik za przepiękne wykonanie pieśni “ Ojczyzno ma”gratulujemy dziewczynom i życzymy dalszych sukcesów. 

           

        • "Rekonstrukto'' - pokaz historyczny

        • W dniu 27.04.2023r. odbył się u nas w szkole pokaz historyczny "Powstanie styczniowe''. Grupa historyczna w sposób ciekawy przedstawiła w naszej szkole pokaz umundurowania i uzbrojenia z XVIII/XIX wieku. Odbyła się prelekcja dotycząca dramatycznych wydarzeń z historii Polski związanych z utratą niepodległości. Ukazane zostały kolejne polskie zbrojne zrywy niepodległościowe w XIX wieku ze szczególnym uwzględnieniem Powstania styczniowego z 1863r. Nasi uczniowie mogli zapoznać się z bronią z XIX w, a nawet odbyć pojedynek z prowadzącymi "powstańcami''. Uczennice z kolei mogły ubrać się w suknie z XIX wieku. 

          Wszyscy uczniowie byli bardzo zainteresowani pokazem, a na zakończenie odbyły się zdjęcia z wykorzystaniem rekwizytów i strojów. 

           

          Zapraszamy do obejrzenia więcej zdjęć w zakładce "Galeria zdjęć ''. 

        • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2023

        • Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim w 1943 roku!

           

          19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Dla klasy 5 przygotowany był audiobook Marcina Szczygielskiego, autora m.in. "Arki Czasu", który stworzył na potrzeby akcji Żonkile opowiadanie "Prawdziwi przyjaciele". Tekst został uzupełniony został kartami pracy. W klasach 7-8 zaprezentowany została  premierowa animacji "Zdążyć przed Panem Bogiem".  Toczy się ona w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznamy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania

           w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska

           w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu.

           

      • VIII Przemyskie Pola Nadziei
        • VIII Przemyskie Pola Nadziei

        • W niedzielę 23 kwietnia odbyły się VIII Przemyskie Pola Nadziei. Celem tego wydarzenia było szerzenie idei hospicyjnej i pozyskanie funduszy na dokończenie budowy Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego „Betania”. Nasza szkoła uczestniczy w „Przemyskich Polach Nadziei” od początku, w tym roku również przyłączyliśmy się do tej akcji. Wolontariuszki z klasy VIII Julia Janiszyn i Dominika Kuźbida  wraz z paniami Elżbietą Kozak, Magdaleną Stawarz i Elżbietą Baran kwestowały na rzecz hospicjum pod kościołami w Olszanach i Zalesiu wręczając ofiarodawcom żonkile-symbol nadziei. Wszystkim, którzy wsparli tę inicjatywę serdecznie dziękujemy. Organizatorem akcji jest Rycerskie i Szpitalne Bractwo św. Łazarza z Jerozolimy-Stowarzyszenie Katolickie. Koordynatorem  „Pól Nadziei” w naszej szkole jest pani Elżbieta Baran.

        • Międzynarodowy Dzień Ziemi- Sadzenie Drzew

        • W dniu 20.04.2023 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach odbyła się wiosenna akcja sadzenia drzew organizowana co roku przez Nadleśnictwo Krasiczyn. Uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą – Panią Jadwigą Bąk posadzili sadzonki podarowane szkole przez Nadleśnictwo Krasiczyn, którego przedstawicielem w naszej szkole była Pani Małgorzata Wiecheć.W tym roku promowane są owady zapylające i sadzenie drzew miododajnych. Kwiaty lip są chętnie odwiedzane przez owady pożyteczne, głównie pszczoły, które pobierają z kwiatów pyłek i nektar. Lipy drobnolistne mogą osiągać duże rozmiary, a ich rozłożyste korony przynoszą cień i urozmaicają otoczenie. Lipy nie są wymagające w hodowli, nie wymagają zabezpieczenia na zimę. A więc posadziliśmy sadzonki lipy drobnolistnej. Będziemy się przyglądać jak rosną i czekać na ich pierwsze kwiaty. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przebiegu akcji.​​​​​

          Święto Dnia Ziemi zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. Z tej okazji w piątek 21 kwietnia z uczniowie obejrzeli Film edukacyjny poświęcony ochronie środowiska oraz zdrowemu stylowi życia. Wykonali prace plastyczne oraz prace wirtualne. Obchody uświetniły również wiersze o tematyce ekologicznej samodzielnie napisane przez uczniów klasy IV oraz piosenki w wykonaniu zespołu szkolnego.

        • "Dzień Profilaktyki''

        • Dnia 17 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne, które zostały zrealizowane przez Instytut Rozwoju i Edukacji PROGRES. Zajęcia praktyczne zostały przeprowadzone w III blokach tematycznych:

          Klasy I-III „Komunikacja interpersonalna”,
          Klasy IV-VI „Mnemotechniki” oraz „Radzenie sobie ze stresem”,
          Klasy VII – VIII „Cyberprzemoc i inne medialne zagrożenia” .


          Podczas warsztatu z komunikacji interpersonalnej uczniowie klas IV – VI zostali zapoznani z takimi zagadnieniami jak: porozumienie bez przemocy wg Rosenberga, ćwiczenia składowe dialogu, bariery w komunikacji, komunikaty z perspektywy JA oraz skuteczne metody rozładowania napięć. Uczniów zapoznano ze sprytnymi sposobam
          i na zapamiętywanie. To metody ćwiczenia pamięci, które ułatwiają kodowanie i odtwarzanie nowych, codziennie dostarczanych informacji. Ogrom bodźców zewnętrznych, jaki dociera do mózgu i potrzeba zapamiętywania coraz większego zbioru informacji powodują, iż wspieranie ludzkiej pamięci nabiera szczególnego znaczenia. Z pomocą przychodzą wtedy mnemotechniki. Ponadto omówiono także skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem. Klasy starsze zostały zapoznane z tematyką cyberprzemocy oraz zagrożeń płynących z Internetu. Warsztat został zrealizowany pod hasłem: ZUI - nie daj się wciągnąć ! ZUI tj. Zespół Uzależnienia od Internetu stał się obecnie bardzo powszechnym uzależnieniem zwłaszcza wśród osób młodych. Nierozłącznym atrybutem nastolatków staje dziś telefon komórkowy, ale koniecznie z dostępem do Internetu, Facebooka i wielu aplikacji "ułatwiających życie". 

          Celem warsztatu była rzetelna diagnoza stopnia uzależnienia od mediów oraz wskazanie uczniom na alternatywne formy spędzania wolnego czasu.

        • Konkurs historyczny ,,Twierdza Przemyśl"

        • 20 kwietnia br. odbył się pierwszy etap 19. edycji konkursu historycznego "Twierdza Przemyśl". Do rywalizacji stanęło 49 uczniów ze szkół podstawowych z terenu Przemyśla i powiatu przemyskiego. Naszą szkołę reprezentowalo 2 uczniów z klasy 8: Dawid Rowiński i Mateusz Mościszko. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 15 w Przemyślu im. Adama Mickiewicza, zaś Archiwum Państwowe w Przemyślu jest jednym ze współorganizatorów.

        • "Wybór zawodu nie może być przypadkiem''

        • Dnia 12 kwietnia 2023 r. w naszej szkole gościliśmy Panie z Technikum nr 2 w Przemyślu, które zaprezentowały uczniom klasy VIII swoją szkołę i przedstawiły informacje o naborze w roku szkolnym 2023/2024. Uczniowie zostali poinformowani o kierunkach takich jak: technik handlowiec, technik architektury krajobrazu, technik ekonomista, technik programista. Każdy otrzymał broszurę informacyjną z którą mógł się szczegółowo zapoznać.

        • "Akademia z okazji Świąt Wielkanocnych''

        • 5 kwietnia w Wielką Środę odbyło się w naszej szkole przedstawienie z okazji Świąt Wielkanocnych. Sala została udekorowana symbolami świąt: koszyk wielkanocny, kurczaczki, kwiaty wiosenne, kartki wykonane przez uczniów klas starszych. Świąteczny nastrój dopełniły rekwizyty takie jak wózek wielkanocny, palmy i pisanki. Aktorzy z klas młodszych odświętnie ubrani (niektórzy zgodnie z prezentowaną postacią – kurka, króliczek ) przybliżyli społeczności szkolnej tradycje i zwyczaje Świąt Wielkanocnych. Piękny występ był wzbogacony piosenką i jak stary zwyczaj każe pokropieniem wodą. Został nagrodzony gromkimi brawami.
          Pani Dyrektor Barbara Nawojska Synus pogratulowała dzieciom interesującego występu i złożyła wszystkim obecnym zdrowych, pięknych świąt.


          Przedstawienie przygotowali uczniowie z klas I i III pod kierunkiem wychowawczyń E. Baran i E.Kozak.

      • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

        • 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.

          Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

        • Laboratoria przyszłości - Wielkanoc.

        • Przed Świętami Wielkanocnymi uczniowie klas V w ramach koła informatycznego - doskonalili umiejętności tworzenia obiektów 3D  w aplikacjach Tinkercad. Powstały  pierwsze modele 3D. związane ze świętami Wielkiej Nocy.  Wśród projektów znalazły się pisanki, kaczuszki, króliki, baranki i zajączki.Grafiki 3D powstawały również na lekcjach Informatyki w Programach Tinkercad i Paint. 3D Podczas zajęć uczniowie poznali drogę od projektu do wydruku.  Wybrane projekty uczniów zostały wydrukowane i umieszczone w galerii prac. 

      • Mamy II miejsce!!!
        • Mamy II miejsce!!!

        • Nasza szkoła wzięła udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Galerię Sanową „Koszyczek pełen barw!” –  konkurs skierowany był do grup przedszkolnych oraz szkolnych (klasy 1-3) i polegał na udekorowaniu dowolną techniką plastyczną koszyczka wielkanocnego, wyrysowanego na przygotowanej przez galerię tablicy formatu B1.  Następnie gotowe prace zostały sfotografowane, a zdjęcia opublikowane na profilu galerii na Facebooku w formie zbiorczego posta konkursowego, gdzie w dniach 30 marca – 3 kwietnia br. odbyło się głosowanie na najpiękniejsze koszyczki.

          W kolejnym etapie konkursu, spośród 6 prac z największą liczbą reakcji, specjalnie powołana Komisja Konkursowa w dniu 4 kwietnia br. wybrała 3 zwycięskie prace, które w ocenie Komisji Konkursowej były najlepsze pod kątem estetyki, techniki wykonania, pomysłowości i kreatywności. 

          Na zwycięzców czekają karty podarunkowe do wykorzystania na terenie Galerii Sanowa o wartości:

          1200 zł – I miejsce,

          800 zł – II miejsce,

          500 zł – III miejsce.

          Poznajcie werdykt!

          I miejsce: Prywatne Przedszkole im. Marii Montessori w Przemyślu, grupa wiekowa 4-5 lat

          II miejsce: Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Olszanach, uczniowie klasy II

          III miejsce: Przedszkole nr 7 w Przemyślu, grupa wiekowa 5-6 lat

          Wszystkie prace możliwe będą do obejrzenia na wernisażu na pasażu przy wejściu głównym do Galerii Sanowa dniach 30.03.-8.04.2023 r.

          Serdecznie zapraszamy!

        • "Dzień otwarty w Elektroniku"

        • 21 kwietnia w pierwszy dzień wiosny uczniowie klasy VIII uczestniczyli w dniu otwartym w Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu.                      

           W ramach Dnia  Otwartego Elektronika  uczniowie  zapoznali się:

          - z oferta edukacyjną,

          -z nauczycielami, dyrekcją oraz  uczniami szkoły,

          -  wzięli udział w ciekawych zajęciach, warsztatach oraz wykładach,

          - zwiedzili klasopracownie i specjalistyczne pracownie zawodowe.

           Po spotkaniu w szkole uczniowie udali się na pizzę i przespacerowali przez miasto. Wyjazd był ponadto doskonałą okazją do integracji klasy oraz spotkania poza szkołą.

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

        • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

        • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy 2 kwietnia.

           W tym roku hasło przewodnie brzmi

           „Jestem książką, przeczytaj mnie” 

           

          Pokaż dzieciom, że warto czytać!

          Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony 2 kwietnia to dobra okazja by promować czytelnictwo, zwłaszcza wśród najmłodszych. Czytanie książek to rozwijające zajęcie, które pozytywnie wpływa nie tylko na rozwój intelektualny i emocjonalny dziecka, ale także wzmacnia jego więź z rodzicem.

           

        • Wycieczka do Krakowa

        • W dniu 31 marca 2023 r. odbyła się wycieczka do Krakowa, w której uczestniczyły klasy V - VIII. 
          Uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili Stare Miasto, Barbakan, Rynek, Kościół Mariacki oraz Katedrę na Wawelu i Dzwon Zygmunta, a także krypty wawelskie, gdzie spoczywa wielu znamienitych Polaków.
          Kolejnym punktem programu była wizyta w Teatrze Współczesnym, gdzie obejrzeliśmy spektakl Kamienie na szaniec. Adaptacja obowiązkowej lektury szkolnej autorstwa Aleksandra Kamińskiego to wzruszająca opowieść o przyjaźni, bohaterstwie i honorze, która koncentruje się na losach trójki przyjaciół Alka, Rudego i Zośki, którzy wkraczają w dorosłość w czasie wojny. Starsi uczniowie mogli przypomnieć sobie lekturę, którą już omówili na lekcjach języka polskiego a młodsi po raz pierwszy znaleźli się w profesjonalnym teatrze. 
          Na koniec uczniowie zwiedzili sukiennice oraz kupili pamiątki na kiermaszu wielkanocnym na Krakowskim Rynku.
          Wycieczka dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń i zachęciła do częstszych wyjazdów do teatru.

              

        • "Na Pomoc Dzieciom w Rogu Afryki"

        • W Szkole podstawowej w Olszanach zakończyła się trwająca w dniach 13 -17.03.2023r. akcja charytatywna pod hasłem "Na Pomoc Dzieciom w Rogu Afryki". Uczniowie  dowiedzieli się o problemie głodu  i klęsce humanitarnej w państwach Rogu Afryki wywołanej  wieloletnią suszą oraz o formach pomocy głodującym dzieciom niesionej przez Unicef.

          W szkole przy współudziale Samorządu Szkolnego , pracowników obsługi i nauczycieli przeprowadzono zbiórkę pieniężną . Dzieci w zamian za przekazanie datków pieniężnych mogły otrzymać kubek zdrowego soku owocowego i zabawkowe gadżety tj. brelok, latareczkę ,naklejki ,balony. Podczas zbiórki zebrano kwotę 503,35zł.  i środki zostały przekazane na konto Unicef dnia 20.03.2023r. Na pewno nie jeden uśmiech pojawi się na twarzy dziecka w Afryce za sprawą zebranych środków. Wszystkim uczestnikom akcji serdeczne podziękowania i gratulacje.

        • Spotkanie z Policjantem

        • Dnia 23.03.2023r. w naszej szkole miało miejsce  spotkanie dzieci i młodzieży z policjantem dzielnicowym Panem Markiem Dutkowskim. Odbyły się dwa spotkania dla dzieci młodszych kl.0-III oraz kl. IV-VIII. Profilaktyczna pogadanka na temat "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na drodze i nie tylko" przebiegła w miłej  atmosferze. Uczniowie mogli zadać nurtujące ich  pytania  dotyczące ruchu drogowego pojazdów i pieszych, uprawnień do poruszania się pojazdami po drogach publicznych  , wymogów jakie dzieci i młodzież muszą  spełniać podróżując autem, rowerem, motorem, hulajnogą, Młodzież rozmawiała o zachowaniach ryzykownych i ich konsekwencjach prawnych. Na koniec spotkania uczniowie otrzymali  odblaski. 

           

        • "Występ iluzjonisty w naszej szkole !''

        • Dnia 31.03.2023r. w piątek naszą szkołę odwiedził iluzjonista. Magik wprowadził nas w świat magii i czarów. Pokaz iluzji dla najmłodszych to niezwykłe wydarzenie rozwijające wyobraźnię, budzące ciekawość i pobudzające zmysły młodego widza. Dzieci nie tylko dowiedziały się do czego służy czarodziejska różdżka i jak z nią czarować , ale także nauczyły się kilku trików, które rozwijają  koordynację ruchowo przestrzenną i wyobraźnię, lecz przede wszystkim z zachwytem  podziwiały profesjonalne efekty magiczne. Dzieci miały możliwość przeżycia czegoś niezwykłego. Mogły też aktywnie uczestniczyć w występach i powtarzać tajemnicze zaklęcia. Odważni uczestnicy pomagali mistrzowi w jego pokazie i same czarowali. Wszystkim dzieciom bardzo podobały się niesamowite sztuczki i czary. Wyprawa do tajemniczego świata dostarczyła wszystkim wiele zabawy i przeżyć.

           

           

          Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce "Galeria zdjęć''.