• Prawa Dziecka

Zachęcamy wszystkich uczniów do pooglądania filmu.

Uwaga!!!!!

Od poniedziałku w zakładkach każdej z klas będą pojawiać się ćwiczeia i zadania do wykonania w bieżącym tygodniu. Nauczyciele będą się kontaktować z uczniami również poprzez portale społecznościowe oraz pocztę elektroniczną. Bardzo proszę wszystkich uczniów o bieżące śledzenie wiadomości.

Do czego mam prawo?

Zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę, że jest kimś wyjątkowym, ważnym i niepowtarzalnym, nie zawsze jednak wie, w jaki sposób to nazwać i wypowiedzieć.

Jeżeli mamy szczęście żyć w kochającej się rodzinie nasze poczucie godności i podmiotowości jest czymś naturalnym i nie wyobrażamy sobie żeby mogło być inaczej.

Nasi rodzice i opiekunowie zdają sobie sprawę, że nie jesteśmy jeszcze w pełni dojrzali i że do naszego pełnego i harmonijnego rozwoju potrzebne jest spełnienie specjalnych warunków.

Stąd mamy szczególne prawa pośród których możemy wyróżnić prawo do:

·       życia i ochrony zdrowia

·       wychowania w rodzinie

·       godziwych warunków socjalnych

·       nauki

·       ochrony przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem, demoralizacją, zaniedbaniem oraz innym złym traktowaniem.
          Wszystkie te prawa zabezpieczają odpowiednie, szczegółowe zapisy, które stanowią rozwinięcie najważniejszych aktów prawnych odnoszących się do dzieci.

Jeżeli masz poczucie, że Twoje prawa nie są dostatecznie wypełniane, nie wiesz co robić i nikt z Twoich najbliższych (rodziców, opiekunów, wychowawców lub nauczycieli) nie potrafi Ci pomóc - skontaktuj się z Rzecznikiem Praw Dziecka !

Rzecznik Praw Dziecka RP