• Cele programu

STANDARDY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
          2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców.
          3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań  tym zakresie.
          4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

Program Szkoły Promującej Zdrowie

Szkoła promująca zdrowie jest placówką, która wykracza z działalnością na rzecz zdrowia. Jest otwarta na potrzeby zdrowotne ludzi z całego środowiska. Przystępując do sieci podkarpackiej planujemy zintensyfikować działania w ramach edukacji zdrowotnej poprzez udział w szkoleniach, poszerzenie akcji zdrowotnych oraz edukacyjnych i sportowych.

Proces edukacji zdrowotnej to działanie długofalowe, które daje możliwość obserwacji zmian i zachowań oraz ich doskonalenia. Uczestniczący w tym procesie nauczyciele, uczniowie i rodzice poznają się oraz motywują wzajemnie na rzecz działań dla zdrowia. Środowisko szkolne i lokalne integruje się podczas poszukiwania sposobów rozwiązywania problemów zdrowotnych.

1. Cel ogólny programu:

Podnoszenie świadomości dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym w obszarze zdrowego stylu życia poprzez podejmowanie przez szkołę szeregu różnorodnych działań w tym zakresie i promowanie w środowisku rodziny potrzeby dbałości o zdrowie.

Cele szczegółowe programu:

• wyposażenie uczniów w podstawową wiedzę z zakresu zdrowego stylu życia ze szczególnym uwzględnieniem odżywiania i higieny,
          • wyrabianie wśród uczniów prawidłowych nawyków żywieniowych,
          • zachęcanie uczniów i rodziców do udziału w aktywnych formach wypoczynku i spędzania czasu wolnego,
          • propagowanie wśród uczniów zachowań bezpiecznych w szkole i poza szkołą,
          • informowanie rodziców na temat zagrożeń cywilizacyjnych i multimedialnych,
          • aktywizowanie uczniów, rodziców i przedstawicieli społeczności lokalnej do szeroko rozumianych działań promujących zdrowie,
          • eliminacja przyczyn wypadków uczniów.

2. W ramach programu w szkole zaplanowano:

1. warsztaty, pogadanki profilaktyczne,
          2. konkursy dla uczniów,
          3. filmy edukacyjne,
          4. rajdy,
          5. zawody sportowe,
          6. dni tematyczne, np. Międzyszkolny Dzień Sportu, Europejski Dzień Gotowania i Zdrowego Jedzenia, itp.