• Joga Dzieci

• Joga dla dzieci to nie tylko ćwiczenia, ale i świetna zabawa. Dla dzieci polecane są zwłaszcza asany zwierzęce. Jak wykonywać te pozycje?

Joga dla dzieci - przykłady ćwiczeń

1.Joga dla dzieci - pozycja wielbłąda
          (Ustrasana)

Uklęknij na podłodze z podwiniętymi pod siebie palcami stóp lub przyciskając grzbiety stóp płasko do podłogi. Klęcząc, sięgnij rękami do tyłu, w kierunku pięt. Unieś serce w górę, do nieba, naśladując ciałem kształt wielbłądziego garbu.
          Druga opcja: klęcząc, podeprzyj rękami dół pleców, ściągnij do tyłu ramiona i unieś swoje serce ku niebu.

2.Joga dla dzieci - pozycja psa z głową w dół
          (Adho Mukha Svanasana)

Najpierw stań na czworakach, podwijając palce stóp. Wciągnij powietrze, a wypuszczając je, wypchnij w górę biodra, prostując nogi i kierując pięty w dół. Przyciśnij dłonie do podłogi z palcami zwróconymi do przodu. Spójrz pomiędzy kolana. Pomachaj ogonem, poszczekaj, podnieś jedną nogę, potem drugą. To świetna zabawa!

​3.Joga dla dzieci - pozycja półksiężyca
          (Ardha Chandrasana)

Zacznij od pozycji góry. Pochyl się do przodu i oprzyj prawą rękę na podłodze w odległości jednej dłoni i nieco na zewnątrz od prawej stopy. Unieś lewą nogę równolegle do podłogi. Gdy złapiesz równowagę, wyciągnij lewe ramię do góry, starając się dosięgnąć nieba. Oddychaj głęboko. Patrz wprost przed siebie lub w górę, na rękę. Rozciągnij ciało, wyobrażając sobie, że opierasz się tyłem o ścianę i otwierasz klatkę piersiową. Opuść ramię i nogę z powrotem na podłogę i wykonaj asanę jeszcze raz, zmieniając rękę i nogę.

4.Powitanie słońca

Dziecko powinno stać z rozstawionymi nogami i spróbować skłonić swoje ciało, pozostawiają stopy równoległymi do siebie.
          Jest to jedna z najbardziej zalecanych pozycji jogi dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nią.

5.Poza drzewa

W tej pozycji dziecko powinno udawać, że jest drzewem. Należy stać prosto i wyobrazić sobie, że jest się “przytwierdzone” do ziemi. Następnie muszą przesunąć jedną stopę, umieszczając ją na wewnętrznej stronie przeciwnej nogi. Powinny utrzymać się w tej pozie tak długo, jak tylko się da.

Gdy osiągną równowagę w tej pozycji, muszą podnieść ręce ponad głowę. Dziecko powinno sobie wyobrazić, że jest silnym drzewem, którego nie jest w stanie zawalić nawet potężna burza.

6.Pozycja wojownika

W tym celu, dziecko powinno się ustawić tak, aby jedna z nóg znajdowała się z przodu i zgiąć ją w kolanie. Druga noga ma być wyprostowana. Po zrównoważeniu ciała, należy podnieść ręce ponad głowę, tak jak w poprzedniej pozie.

W tej pozie dziecko ma wyobrazić sobie, że stało się silnym wojownikiem! Musi myśleć, że nikt nie jest w stanie go powalić ani poruszyć. Taka joga dla dzieci to doskonały sposób na rozwijanie koncentracji i siły, a także na szybkie poprawienie równowagi.

7.Pozycja kobry

Ta pozycja jest jedną z najbardziej znanych poz, jakie proponuje joga dla dzieci. Powinny najpierw położyć się twarzą do podłogi. Następnie, za pomocą rąk, muszą powoli podnieść górną część ciała, podczas gdy dolna jego część powinna być wyprostowana i wyciągnięta.

To ćwiczenie wzmacnia kręgosłup. Pomaga także wzmocnić górne stawy, takie jak ramiona
          i dłonie. Dzieci często kojarzą tę pozę z atakiem węża. Dlatego, podczas robienia tej pozy, prawdopodobnie poczują odwagę.