• Dlaczego Joga?

• DLACZEGO JOGA DLA DZIECI I DOROSŁYCH TO DOBRY POMYSŁ ?

Joga dla dzieci , jak i dorosłych jest świetnym pomysłem na zabawę i aktywność fizyczną. Naśladowanie pozycji roślin i przedmiotów może im sprawić dużo radości. W przeciwieństwie do wielu innych form aktywności, w jodze wyeliminowany jest element rywalizacji z rówieśnikami.

Joga dla dzieci skupia się na kontroli oddechu. W sieci łatwo znaleźć świetne filmy (np na YouTube) oraz profesjonalne zajęcia on-line. Dobór sposobu prowadzenia zajęć do wieku dzieci sprawi, że ćwiczenia będą dla nich przyjemnością. Oto jakie korzyści wynikają z praktykowania yogi przez dzieci :

1. Joga poprawia pamięć

Ćwiczenie jogi wymaga odpowiedniego poziomu skupienia i koncentracji. Konkretne asany umożliwiają dzieciom skupienie się na wykonywanym zadaniu. Dla przykładu, w jednym z badań dzieci, które brały udział w obozie jogi, wykazywały o 43% lepszą pamięć przestrzenną niż rówieśnicy, którzy powrócili z obozu malarskiego.

2. Joga zmniejsza stres

Badań na temat zbawiennego wpływu jogi na zwiększone napięcie emocjonalne i sytuacje stresowe u dorosłych jest wiele. Czy ma to przełożenie na dzieci? Okazuje się, że tak. Wykazano, że po 8 tygodniach ćwiczeń jogi/ treningu uważności zmniejszyły się ich objawy niepokoju. Doszło do poprawy emocjonalnej i psychospołecznej jakości życia wśród uczniów szkół podstawowych.

3. Joga poprawia samoocenę

Niestety, bullying w szkołach nie jest zjawiskiem rzadkim. Coraz częstsze występowanie tego typu zachować wpływa na obniżenie samooceny. Oczywiście konieczna jest tu interwencja i pomoc specjalistów. Jednak na pomoc może także przyjść joga. W badaniu, w którym 10-letnie dzieci ćwiczyły jogę przez okres 4,5 miesiąca, wykazano u nich większe poczucie własnej wartości.  Poprawiła się też ich pamięć i koncentracja.

4. Joga poprawia postawę ciała

Już 6 miesięcy ćwiczeń jogi wystarczy, żeby kręgosłupy najmłodszych odczuły poprawę! Wykonując poszczególne asany, rozciągamy i wzmacniamy mięśnie — również mięśnie głębokie pleców. Poza tym im więcej czasu spędzonego na aktywności fizycznej, tym mniej siedzenia przed tabletem czy komputerem.

5. Joga pomaga kontrolować oddech

Ćwiczenie jogi może być potraktowane jako alternatywa dla ćwiczeń oddechowych. Kontrola oddechu powoduje wzmacnianie mięśni międzyżebrowych, uruchamiana jest też przepona. Ma to też swoje przełożenie na kontrolę astmy u najmłodszych. Wykazano, że te z dzieci, które ćwiczą regularnie jogę, wymagają mniejszej ilości leków ratunkowych.

6. Joga zwiększa zaangażowanie w naukę

Dzięki ćwiczeniu jogi może się poprawić nie tylko koncentracja i pamięć, ale także zaangażowanie uczniów w zajęcia lekcyjne. Poprawa zachowania względem nauczycieli zwiększa dyscyplinę w szkolnych ławkach [3]. Według ankiety przeprowadzonej wśród trzecioklasistów już 8 tygodni ćwiczeń pozwoliło dzieciom zachować większy spokój w szkole, a także dało im strategie do kontrolowania zachowania w sytuacjach stresowych.

7.Joga zamiast tabletu, telefonu

Dzieciństwo naszych pociech niewątpliwie różni się od naszego. Zabawy na świeżym powietrzu zostały w dużej mierze zastąpione elektronicznymi gadżetami. Oczekiwania stawiane już od najmłodszych lat w przedszkolach i szkołach, a często również w domach, mogą być stresogenne. Jak widać, włączenie jogi do harmonogramu naszych dzieci ma wiele zalet.

Kto wie, może w przyszłości joga dla dzieci na stałe zagości w planach lekcji?